Mi az eskrima?

Az Eskrima (más dialektusokban Kali vagy Arnis) a Fülöp-szigetekről származó önvédelmi és harcművészeti rendszer, melyet világszerte korunk leghatékonyabb eszközös és pusztakezes harcművészetének tartanak.
Az eskrima 3 fő pillérét, melyek a botharc, a késharc és a pusztakezes harc, a kezdetektől fogva egyszerre oktatjuk. A fegyveres támadás kivédésére megtanuljuk a mindennapokhoz igazított eszközeinket felhasználni, illetve a fegyver ellen pusztakézzel történő védést, lefegyverzést.

Hatékonyságára garancia, hogy:
- Az Eskrima az egyetlen harcművészet napjainkban, mely a Fülöp-szigeteki roppant alacsony közbiztonságnak köszönhetően utcai veszélyhelyzetekben kénytelen bizonyítani.
- A Délkelet-ázsiai kommandósok kiképzési anyagának része, és gerillaharcokban használják.
- Hazánkban többen védték meg magukat utcai támadástól az Eskrima technikáival.
- Gyakorlóink között megtalálhatók katonák, rendőrök, rendvédelmi szakemberek, akik munkájukból adódóan hatékonyan használták az Eskrimát.
- Full Contact versenyeinken az Eskrima szintén bizonyítja kiváló harci hatékonyságát, melyet minden eskrimás biztonságos gyakorlóküzdelmekben tesztelheti.


Az Eskrimában több fegyvernemet is tanulunk egyszerre, így a felszerelésünk is igen sokszínű.
Alap fegyverünk a bot, melyből sokszor kettőt használunk egyszerre. Ezzel egy időben kezdjük tanulni az alap utcai önvédelmet és filippin boxot, majd később kiegészül késekkel, marokbottal, akár tradicionális fegyverekkel (pl: kard)

Egy bot, két bot (Solo Olisi, Doble olisi)

Az eskrima alapfegyvere a rattan bot, mely egy 73-75 cm közti manila nádból készült fegyver. Nem csupán egy gyakorló eszközről van szó. Anyagának köszönhetően rendkívül rugalmas, ellenálló és meglehetősen nehezen törik. A botot használjuk az alaptechnikák és a mozgás elsajátításához, a botharchoz, illetve a folyamatos koordináció fejlesztéséhez is. Kezdő szinttől kezdve két botot is használunk egyszerre. 

Kés (Daga)
A kés az eskrima második legtöbbet használt eszköze. Megtanulunk minden típusú késsel bánni, illetve ezek ellen védekezni. Ahhoz, hogy minőségileg tudjunk védekezni egy olyan támadás esetén, mikor a kitérés, vagy menekülés már nem opció, akkor csak úgy tudjuk megvédeni magunkat, ha ismerjük a késharc technikáit, felhasználásának módjait, így tudjuk, hogy mire számíthatunk egy esetleges támadás során.

Marokbot (Dulo-dulo/ punyo)
A marokbot egy olyan kifejezetten önvédelmi célból kifejlesztett eszköz, melynek célja, hogy egy kisebb fémrudat, vagy fadarabot, vagy bármilyen használati eszközt (toll, cipő, mobiltelefon, távirányító stb.) úgy használjunk fel, hogy az ütőerőnket növelje egy esetleges támadás bekövetkeztekor.

Bot és kés (Espada y daga/ Olisi y baraw)

Az eskrima legösszetettebb részén a botot és a kést egyszerre használjuk. (jobb kézben a bot, balban a kés)

Összetettségét és bonyolultságát a két fegyver hosszának köszönhető távolságbeli különbség és a technikák sokszínűsége adja. 

Filippin box

A nyugati box-on alapuló kevésbé tradicionális, de eskrima mozgásra átültetett pusztakezes küzdelmet hívjuk filippin box-nak. 

Ebben a részben tanuljuk az alap ütések és rúgások kombinációit. 

Mano mano/ Panantukan/ suntukan/ pangamot

A tradicionális filippin pusztakezes harcot mano-mano-nak hívjuk. Ez a rendszer tartalmazza a tradicionális ütéseket, az ún. kinamotay, vagyis "piszkos technikákat", mint a szem és lágyék támadását, fejeléseket, tartalmazza a filippin box alap ütéseit, rúgásait. A fő elgondolása, hogy ugyan úgy mozogjunk, mint a botharcban, csak a bot szerepét a kezünk veszi át. A filippin box-al ellentétben itt kevésbé használunk ököl ütéseket, előnyben részesítjük a tenyér és könyök ütéseket. 

Földharc (Dumog)

Az Eskrima fő elgondolása több bírkózó stílussal ellentétben az, hogy a földön mindig veszélyben vagyunk. Emiatt ezt igyekszünk is elkerülni. Azonban ha mégis földre kerülünk, onnan igyekszünk a lehető legbiztonságosabban és leggyorsabban felugrani. Ennek oka, hogy sosem tudhatjuk, hogy egy földharc esetén az utcán milyen tárgyra fordulunk rá (pl: kő, tégla) milyen eszközt használ ellenünk a támadó (lehet nála akár kés is), vagy a támadónkank érkezik-e segítője. A földharcot, feszítéseket mindig igyekszünk úgy végrehajtani, hogy az adott pozícióból hamar fel tudjuk ugrani, emiatt maximum fél térdelő pozícióig megyünk le és mindig pásztázzuk a környezetünket, valamint a támadónk kezeit keresve egy esetlegesen előkerülő kést.

Utcai önvédelem

Az eskrima egy máig élő és fejlődő harcművészet. Mivel Fülöp-szigetek jelentős részén mai napig nincs megfelelő rendvédelem, emiatt a támadások és atrocitások minden naposak. Az eskrima technikái emiatt folyamatosan fejlődnek és kibővülnek a modern kor technikáival. Az eskrimának minden nap vizsgáznia kell az utcán hatékonyságából. A hazai szervezetünk több tagja védte meg magát utcai, szórakozóhelyi támadás esetén, valamint számos rendvédelmi, honvédelmi alkalmazott is tanul nálunk, akik közül szintén többen használták már élesben az eskrima technikáit. 

Hosszúbot (Bangkaw)

A hosszúbot egy 150 cm hosszúságú rattan bot, melyet szintén alkalmazunk edzéseken. Azon túl hogy a technikák szinte azonosak a rövidbot technikáival, nagyon élvezetes a gyakorlása, még rendkívül jó erősítésre és kardio fejlesztésre is. Ennek tanulására hazánkban a nyári táborok esetén van lehetőség, ahol külön vizsgát is lehet tenni hosszúbot rendszerben.

Tradicionális eszközök

Ide sorolunk minden olyan tradicionális eszközt, melyekkel folgalkozunk valamilyen szinten, de mára az alap tananyagban nem, vagy csak részben található meg, valamint utcai önvédelemben már nem igazán alkalmazható. 

Csak néhányat felsorolásképp:

- Kard

- Lándzsa

- Pajzs

- Ostor





Védőfelszerelés
Az Eskrimában lehetőség van az elsajátított technikák kipróbálására versenyszinten is. Erre több versenyszám áll rendelkezésre, mint, az egy érintéses (first hit) gumikéssel folytatott késharc, egy érintéses (first hit) szivaccsal bevont bottal folytatott soft botharc, illetve a full-contact botharc. Fejvédőt az egy érintéses kés és botharcban kötelező viselni, kesztyűt nem kötelező, de ajánlott. A full-contact botharcban, mivel rattan botot használunk, így a komoly sérülések elkerülésének érdekében teljes védőfelszerelést kell viselni.

A teljes védőfelszerelés az alábbiakból áll:
Fejvédő
Testvédő
Kesztyűk
Alkarvédő
Térd- és könyökvédők

Jelentkezz Te is eskrimázni!

Kapcsolat:
Kamocsai Péter instruktor
Tel: +36 70 775 6591
E-mail: eskrimagyor@gmail.com
Web: www.eskrimagyor.hu